Så går en vigsel i Stadshuset till

Uppdaterad: 6 oktober 2024


Nygift brudpar går ned för trapporna inne på Stadshuset.
 

Om det är en plats jag ofta fotograferar bröllop på, så är det Stockholms Stadshus. Det var här jag tog mina allra första bröllopsporträtt, i september 2009.

Vad gör att jag tycker om Stadshuset så mycket? Jo, det är en plats där historien och den storslagna arkitekturen möts på ett alldeles magiskt sätt. Oavsett om det är vår, sommar, höst eller vinter, så finns det alltid något vackert att fånga på bild. Därför vill jag i det här inlägget berätta lite om hur det går till att ha en vigsel vid Stockholms Stadshus. Jag hoppas att det kan vara till hjälp i er bröllopsplanering, oavsett om jag är er fotograf eller inte.

Oftast sker vigslarna på lördagar, men ibland går det även att gifta sig på en vardag. Bäst är att ni hör av er direkt till Stadshuset, de hjälper er gärna med allt ni behöver veta.

Har ni fler funderingar efter att ha läst igenom allt? Tveka inte att lämna en kommentar eller skicka ett mejl, så svarar jag med detsamma och hjälper till så gott jag kan!

 
Brudgummen hjälper sin blivande brud ner för ett par trappor.
Brudpar står i det populära stora fönstret på Stadshuset.
 

Boka ert datum & tid

När ni har bestämt er att ni vill vigas i Stockholms Stadshus ska ni boka ert datum och tid via Stadshusets bokningstjänst online. Det kostar ca 1 000 kr per par (från 2023) att vigas i Stockholms Stadshus. Ni behöver också göra en hindersprövning innan som ska skickas direkt till Stockholms Stadshus.

Då det är väldigt populärt att gifta sig Stadshuset är det bra att ni är ute i god tid då det kan bli lång väntetid och vara uppbokat i månader innan ert önskade datum. Om det skulle vara fullbokat har ni möjlighet att stå på väntelista, sedan är det först till kvarn att boka.

Ni kan även boka en återbudstid men då behöver ni lämna ert önskade datum när ni bokar. Vid återbud på ert önskade datum får ni ett mejl från Stockholms Stadshus.

 
En brud står och ler med en stor vild bukett i handen.
 

Boka er bröllopsfotograf till vigseln i Stadshuset

När ni har fått ert datum och tid bekräftad så bör ni fundera på om ni vill ha bilder från er bröllopsdag. Det rekommenderar jag varmt! Inte bara för att jag är bröllopsfotograf själv men jag har hört från så många att de ångrar att de inte bokade en fotograf. De som väljer att fotograferas brukar säga att det var den bästa investeringen de gjort.

Det kan vara bra att veta att fotografer kan vara uppbokade flera månader i förväg men förhoppningsvis hittar ni en fotograf vars stil ni gillar som är ledig. Jag brukar boka in 2-4 vigslar vid Stockholms Stadshus samma dag, skicka gärna en förfrågan för att se om jag är tillgänglig just er tid.

Se min sida för vigslar vid Stockholms Stadshus här!

 

Det här behöver ni ha med er till Stadshuset

  • Giltig legitimation (Nationellt ID eller Pass för säkerhetsskull).

  • 2 st vittnen som har fyllt 18 år (både jag eller någon på plats kan agera vittne under vigseln om ni exempelvis ska vigas i hemlighet eller inte har några vittnen med er).

 
En person lägger fram sina vigselringar på en kudde.
 

Bröllopsdagen

Vigslar genomförs på lördagar i det vackra rummet Ovalen eller Kryssvalvet. Ingången ligger i valvet till vänster mot vattnet (se karta lite längre ner).

Ni behöver registrera er ca 15 minuter innan er tid till en person utanför och därefter väntar ni på er tur att få komma in och registrera er. Därefter går ni, eller vi tillsammans, upp för den vackra trappan till våningen ovanför. Under denna tid brukar jag fotografera mina brudpar inne vid det stora fina fönstret bland annat. Vigseln pågår därefter mellan 2-5 minuter vilket är supersnabbt!

Här brukar de brudpar som bokar mig göra lite olika. En del vill ses innan vigseln och en del efter vigseln för fotografering beroende på vilket paket de bokat. Om jag är ett vittne så brukar jag möta upp mina brudpar ca 10 minuter innan registreringen.

En vanlig fråga jag brukar få är hur man gör med ringarna. Så, hur gör man egentligen? Jo, ni gör precis som ni vill. Det finns en blå kudde på vigselförrättarens bord ni kan lägga ringarna på (om ni ska byta ring). En del har redan ringarna på sig. Om ni har barn med er så kan även de också agera ringbärare, det är ni som väljer hur ni vill ha det.

När vigseln är slut fotograferar jag er vid vigselbordet och därefter går vi ut precis utanför där ni kan krama era nära och kära. Jag rekommenderar att era gäster går ut före er så att jag kan fotografera de sista bilderna inomhus på er innan vi möter dem utanför.

 
Ett brudpar är på väg in för att vigas i Stadshuset.
Pastellfärgad blombukett ligger på en röd soffa.
 

Vigselkarta

🛗 Hissingång om ni eller någon av era gäster har bokat hiss.

🚍 Busstation från Tegelbacken/Gamla Stan/Slussen-hållet.

🚖 Taxiplats, både upplockning och avlämning.

☕ Café Eldkvarn för kaffe, fika eller en drink.

❤️ Vigsel!

 

Vad som kan vara bra att veta

  • Det finns toaletter på väg till vigselsalen ovalen. De finns i anslutning till där ni registrerar er. Det finns också toaletter utanför vid valven på borggården.

  • Hissar finns men ni behöver boka det i förväg. Ni går till dessa genom en annan ingång på utsidan av Stadshuset (se karta).

  • Det kan vara mycket folk runtom Stadshuset under högsäsong, men ni behöver inte vara oroliga för detta då många av mina bilder är fotograferade under högsäsong. Ibland gömmer jag människor bakom er, och ibland hamnar det lite folk i bakgrunden.

  • Det finns få parkeringsplatser finns i anslutning till Stadshuset. Parkera i sådana fall en bit bort.

  • Konfetti, riskastning & rosblad är inte tillåtet så jag rekommenderar inte detta. Det är svårstädat bland kullerstenen, så var gärna tydliga med det till era gäster. Såpbubblor och tomtebloss går bra.

  • På grund av coronasituationen 2020-2022 så får numera enbart 10 gäster följa med in (inkl. barn och fotograf). Tidigare har det varit okej med max 15st gäster eller max 2st gäster. Dessa regler ändras nära inpå så håll utkik på Stadshusets hemsida eller i er mejlkorg.

  • Håll koll på ert datum ifall det är några evenemang som stör trafiken. I slutet på maj/början på juni brukar det vara Stockholm Marathon och då är det svårt att ta sig fram med bil. Även Pride eller ett annat lopp kan påverka framkomligheten. Stockholms Stadshus har länkat de vanliga loppen på sin sajt så att ni enkelt kan se när de äger rum.

  • Mellan november-maj kan det vara kallt och blåsigt, vilket är bra att veta. Det påverkar inte bilderna då även det är fint men en rekommendation är att ta med er varma ytterkläder eller stövlar beroende på hur vädret ser ut.

  • Har ni en vigsel planerad i november-januari efter klockan 15 så kan det vara bra att veta att det är mörkt vilket kan ge andra bilder än de somriga bilder som finns på min webbsida men det går att ta fina bilder även när det mörknar. Jag brukar också helst fotografera er mellan 10-14 under denna period.

  • Ytterkläderna kan tas med in till Stadshuset och utanför vigselsalen finns en klädhängare där ni kan hänga era jackor. Då det inte är många sällskap utanför Ovalen och väntar så är det säkert att hänga av er där. Däremot rekommenderar jag att ni tar med er väskor och eventuellla värdesaker in till vigselsalen.

  • Det är inte tillåtet att ta med sig ballonger in i Stadshuset.

  • Det är inte tillåtet att ta med sig stora väskor in till Stadshuset. Väskor får därför max vara ett A4 stort pga rådande situation. Detta gäller även fotografer. Det går att lämna in dessa i garderoben innanför, vid registreringen.

 
Brudpar går ned för trapporna efter sin vigsel på Stadshuset.
Brudpar kliver ut ur Stadshuset.
Brudgum pussar sin brud på pannan.

Har du fler frågor om vigslar i Stockholms Stadshus? Du är varmt välkommen att skriva en kommentar nedan (så att fler kan ta del av din fråga) eller mejla mig!

Emma Eriksson

Halloj! Jag heter Emma och är 31 år. Jag bor i Stockholm och driver eget företag inom innehållsskapande och marknadsföring.

I bloggen kan du läsa om fotografering, webb, digital marknadsföring och hur det är att vara frilansare.

http://www.emmacreates.se
Föregående
Föregående

Vigsel en augustidag i Stadshuset

Nästa
Nästa

Bröllop i Maria Magdalena kyrka och på Carlhälls gård